Nu är golven slipade, oljad, vaxad och klar på övervåningen! Jag gjorde en ansats för nån vecka sen att slipa dom själv med bandslip men det var bara att ge upp (gammal mix av linolja, terpentin och tjära satt för hårt). Proffs behövdes och min elektriker Vadim fixade 2 ryssar som kom och körde av golven med maskin. Dom blev tvungen att slipa 3 gånger för att få bort all gammal färg. På det ligger ett lager med vit-transparent olja och som avslutning ett lager ultramatt hårdvax. Mellan fogarna ligger det beige golvfog. Fogarna kördes upp med geringsåg för att få raka linjer och få bort allt gammalt skräp. Färgen är något vitare än vad bilderna visar men det är en väldigt rustik och fin känsla i golven. Nu är det lite gips och tak hallrummet kvar bara sen är alla ytor fixade på våning 2! Lite taklister etc. också som ska dit samt måla alla socklar. Men i den allmänna konkursen är det ju små hinder att ta sig förbi.
Alla socklar valde jag att också slipa och olja för att det ska kännas mer som en yta. Dessutom fick dom en skön, nedsliten känsla. Socklar och foder kommer snart målat lite lätt grå (tror jag).
Master Bedroom börjar bli klart. För 2 månader sen stod det ett kök här. Tänk på det va?
Skitsnygga golv !! Tack för tipset att ”köra bort” gammalt skräp innan man går på med olja =))
Jo, det känns forfarande bra 🙂 osäker på vilken såpa man ska köra med. Får för mig att det finns lut-såpa?
Grymma golv, nyfiken på hur breda brädor och fogarna är? Vilka produkter har du använt till golvfog, olja och vax? Tack! / Andreas
Det är original tiljor från 1922 och dom är, ca 10cm bred. Fogarna är ca 4-5 mm gissar jag (spårat med cirkelsåg). Fogen är vanlig golvfog från http://www.linoleumkompaniet.se/ i Stockholm och sen är det Saicos Golvvax 3009 tror jag. Finns i olika nyanser och jag tog en ganska transparant variant.